Lauantaina huipentumasssa kerätyt pisteet

Seuraavassa taulukossa on listattuna seurojen saavuttamat sijoitukset lauantain osalta ja niistä kertyneet pisteet LähiTapiola nuorisocupiin.

Seura1. sijat2. sijat3. sijat4. sijat5. sijat6. sijatmuut sijoituksetSijoitus-pisteetOsanotto-pisteetyhteensä
Noormarkun Nopsa141055261519357250
Kankaanpään seudun Leisku121167331019352245
Vammalan seudun Voima612135522018163244
Porin Yleisurheilu9954711115546201
Lauttakylän Luja1232861414436180
Säkylän Urheilijat934532611732149
Kokemäen Kova-Väki954135411831149
Ulvila Sport Team361011379931130
Parkanon Urheilijat342129562177
Kiukaisten Kisailijat15138361854
Porin Tarmo2122214381452
Nakkilan Vire111227181432
Merikarvian Into1112217724
Vampulan Urheilijat111117421
Eurajoen Veikot21115419
Lavian Kisa111213518
Hinnerjoen Yritys1415
Harjavallan TU5055
Punkalaitumen Kunto1314
Euran Raiku2224
Harjavallan Jymy1011

Heinäkuun tiedotelehti on julkaistu

Heinäkuun tiedotelehdessä on koottuna yhteen kauden syksyllä 2014 alkavien ohjaaja-/valmentajakurssien tiedot ja Spotox Openin tilanteet pm-kisojen jälkeen. Myös Lähitapiola Nuorisocupin tilanne kävelyjen jälkeen löytyy tiedotteesta. Tiedote löytyy perinteiseen tapaan tiedotteet sivulta: Tiedotelehdet

Nuorten yleisurheiluohjaajakurssi, syksy 2014

Kurssin osaamistavoite
Kurssin jälkeen ohjaaja osaa suunnitella ja ohjata seuran 11- 14 -vuotiaiden nuorisovalmennusryhmää huomioiden lasten ja nuorten fyysisen, psyykkisen ja sosiaalisen kasvun sekä kehityksen.

Kurssin oppisisältö ja kesto
Kurssin aiheina ovat mm nuorten ohjaaminen ja harjoituksen johtaminen, nuorten urheilun perusteet sekä yleisurheilun lajiopetus. Kurssin kesto on 40 tuntia.

Kurssin ajankohta
Kurssin toteutus yhdessä muiden lounaisen alueen piirien kanssa
1.osa piireittäin, 2. osa yhdessä Eerikkilässä

1. osa: Pori

  • keskiviikko 10.9. klo 18.00-21.00
  • sunnuntai 14.9. klo 9.00- 17.00
  • lauantai 20.9. klo 9.00- 17.00

2. osa: Eerikkilän Urheiluopisto (yhdessä VARSY:n ja HÄMSY:n kanssa)

  • lauantai 25.10. klo 9.00- 20.00
  • sunnuntai 26.10. klo 9.00- 17.00

Koulutusmateriaali
”Yleisurheilua 11- 14 -vuotiaille”-kirja, laji-DVD yli 12-vuotiaat ja muu jaettava materiaali.

Edut
Mahdollisuus hakeutua tason 2 nuorisovalmentajatutkinnolle.

Valintakriteeri
Hakijalta edellytetään, että hän on vähintään 15-vuotias ja on suorittanut lasten yleisurheiluohjaajakurssin. Kurssin hinta on 240 €/hlö, sisältäen koulutuksen, tilat ja kurssimateriaalin sekä täysihoidon Eerikkilän viikonloppuna (sis. majoitus, ruokailut 2xlounas, 1xaamupala, 1xpäivällinen, 1xiltapala).

Sitovat ilmoittautumiset kurssille 5.9.2014 mennessä osoitteessa www.yleisurheilurekisteri.fi palvelutunnus 2014NYKPORI Ilmoittautuneille lähetetään kutsu ja kurssiohjeet muutama päivä ennen kurssin alkua.

Tiedustelut Mika Tyrkkö p. 044 257 6169 tai mika.tyrkko@sul.fi

Nuorisovalmentajatutkinto kaudella 2014-2015

Tutkinnon osaamistavoite
Tutkinnon jälkeen opiskelija tuntee nuorisovalmennuksen perusteet sekä osaa toimia pitkäjänteisesti seuran lajivalintavaiheessa olevien urheilijoiden valmentajana huomioiden nuorten fyysisen, psyykkisen ja sosiaalisen kasvun ja kehityksen.

Tutkinnon oppisisältö ja kesto
Koulutuksen aiheina ovat mm. yleinen valmennusoppi, lajiryhmäkohtainen valmennusoppi ja eri lajien tekniikka. Tutkinto koostuu lähi- ja etäopiskelusta. Lähiopetusjaksojen kesto on noin 100 tuntia.
Tutkinto suoritetaan neljässä perjantai-sunnuntai jaksossa. Tutkinto sisältää lähijaksojen lisäksi etätehtäviä. Tutkinto-ohjelmaan kuuluu harjoituksien vetämistä omassa seurassa mentorin valvonnassa.

Seuraava tutkinto järjestetään Eerikkilän Urheiluopistolla 12.-14.9.2014/10.-12.10.2014/21.-23.11.2014/16.-18.1.2015. Jakso alkaa aina perjantaina klo 14 ja loppuu sunnuntaina klo 14. Haku on 8.8. mennessä os. yleisurheilurekisteri.fi, palvelutunnus on NVTEER2014.

Tutkinnon hinta on 580 euroa (sis. majoituksen, ruokailut, opetuksen ja materiaalin sekä liikuntatilojen käytön).

Tutkinto on tarkoitettu alle 18 -vuotiaiden urheilijoiden valmentajille ja nuorisovalmennusryhmien vetäjille. Tutkinnolle voivat hakea 18 vuotta täyttäneet nuorten yleisurheiluohjaajakurssin suorittaneet ja kaksi vuotta seurassa ohjaajana toimineet.
Kutsu ja ohjelma tutkinnolle hyväksytyille lähetetään noin kolme viikkoa ennen tutkinnon alkua.

Valintakriteeri
Hakijalta edellytetään, että hän on suorittanut nuorten yleisurheiluohjaajakurssin, on vähintään 18-vuotias ja on ohjannut seurassa vähintään kaksi vuotta.

Koulutusmateriaali
”Yleisurheilua 14-17- vuotiaille” -käsikirja ja haitarioppaat.

Edut
Mahdollisuus hakea Suomen Urheiluliiton valmentajayhdistyksen jäsenyyttä.

Tiedustelut
SUL:n koulutuspäällikkö Tapio Rajala p.0400 442493, tapio.rajala(at)sul.fi ja Mika Tyrkkö

Valmentajatutkinto kaudella 2014-2015

Tutkinnon osaamistavoite
Tutkinnon jälkeen opiskelija osaa suunnitella ja valmentaa yleisurheilijoita halliten lajianalyysin, urheilija-analyysin ja valmennuksen ohjelmoinnin perusteet kansainvälisen tason tuloskehityksen mahdollistavalla tavalla.

Tutkinnon oppisisältö ja kesto
Koulutuksen aiheina mm. valmennuksen perusteet, valmentajana kehittyminen, valmennuksen tukitoimet ja lajiryhmäkohtainen koulutus, joka sisältää lajianalyysin, lajitekniikat, harjoittelun toteutuksen ja ohjelmoinnin.
Tutkinto suoritetaan neljässä perjantai-sunnuntai lähijaksossa (lounaasta lounaaseen). Viimeisellä eli viidennellä jaksolla lajikarnevaaleilla jokainen tutkinnon oppilas antaa näytön omasta valmennustaidostaan.
Tutkinto sisältää yleiset opinnot ja lajiryhmäkohtaiset opinnot oppilaan valitsemassa lajiryhmässä. Vuoden 2014 tutkinto on kohdennettu pika- ja aitajuoksu sekä hyppyvalmentajille. Haku on 30.8. mennessä os. yleisurheilurekisteri.fi, palvelutunnus on VALMTUT2014

Lähijaksojen ajankohdat ovat:
31.10.-2.11.2014 Kuortaneen Urheiluopisto
12.-14.12.2014 Liikuntakeskus Pajulahti
13.-15.3.2015 Kuortaneen Urheiluopisto
10.-12.4.2105 Liikuntakeskus Pajulahti
Lajikarnevaalit

Tiedusteluihin vastaa SUL:n koulutuspäällikkö Tapio Rajala p. 0400-442493
Tutkinnon hinta on 750 euroa.