Arttu Kangas rikkoi miesten piiriennätyksen kuulassa

Kankaanpään seudun Leiskun Arttu Kangas aloitti ulkokauden vahvasti parantamalla ennätystään yli puoli metriä tulokseen 18.40. Kankaanpäässä 28.5.2013 syntynyt tulos ylittää Satakunnan piiriennätyksen, joka oli Heikki Leppäsen nimissä ja työnnetty vuonna 1977. Leppäsen piiriennätys 18.12 oli toiseksi vanhin henkilökohtaisten lajien piiriennätyksistä ja ainoa vanhempi ennätys on niin ikään Leppäsen nimissä oleva 10-ottelun ennätys vuodelta 1976. 20-vuotiaan Kankaan tulos on toki myös 22-sarjan piiriennätys, joka oli ennen Kangasta Mikko Viitamaan nimissä.

Kaikki Satakunnan piiriennätykset löytyvät seuraavan linkin takaa: Piiriennätykset (M/N, M/N17 M/N19)

Sanni Saarinen rikkoi piiriennätyksen moukarissa

Säkylän Urheilijoita edustava Sanni Saarinen voitti Helsingissä 25.5.2013 käydyissä TUL:n mestaruuskilpailuissa naisten sarjan moukarin tuloksella 60.14. Tulos on Saarisen oma ennätys ja samalla Satakunnan piiriennätys naisten sarjassa. Aiempi ennätys 59.45 oli Jenni Viljasen nimissä vuodelta 2005. Saarisen tulos 60.14 on samalla piiriennätys sarjoissa N19 ja N22.

Moukarin pm-kilpailut 5.6.2013

Miesten ja naisten sarjojen moukarin piirinmestaruudet ratkotaan jo 5.6.2013 nuorten eliittikisojen yhteydessä Porissa. Eliittikisoissa sarjojen M22 ja N19 satakuntalaiset heittäjät ovat automaattisesti mukana pm-kilpailussa eikä erillistä ilmoittautumismaksua peritä. Muut satakuntalaiset voivat ilmoittautua pm-kisaan kilpailukalenterissa: http://kilpailukalenteri.fi/?cs=16&nid=10637. Kilpailu heitetään erillisenä muista pm-kisoista, koska Eurajoen kentällä ei ole lupa heittää moukaria.

Piirimaastot käynnistivät LähiTapiola-nuorisocupin

Perinteinen satakuntalaisten seurojen välinen nuorisocup käynnistyi vuoden 2013 osalta Porissa 4.5.2013 käydyillä piirimaastoilla. Vuonna 2013 9-15-vuotiaiden kisasarja on nimetty LähiTapiola-nuorisocupiksi ja sarjaan kuuluvat maastojuoksujen lisäksi seuraavat kilpailutapahtumat:

  • Sisuottelut, osa1: Kankaanpää 8.6.2013
  • Sisuottelut, osa2: Parkano 6.7.2013
  • Sisukävelyt: Nakkila 16.7.2013
  • Sisuviestit: Sastamala 3.8.2013
  • Piirihuipentuma: Pori 10.-11.8.2013

Seurat keräävät kaikista osakilpailuista pisteitä sekä urheilijoiden sijoitusten että osallistujamäärien perusteella. Jokainen urheilija/joukkue tuo seuralle yhden pisteen osallistumisesta ja lisäksi urheilijat/joukkueet tuovat pisteitä sijoitusten perusteella seuraavasti: 1. 7 pistettä, 2. 5 pistettä, 3. 4 pistettä, 4. 3 pistettä 5. 2 pistettä ja 6. 1 piste.

Maastojuoksujen jälkeinen pistetilanne julkaistaan osana toukokuun sähköistä seuratiedotetta.
Nuorisocup_2013

Kuvia 4.5.2013 käydyistä alueellisista pm-maastoista

Porissa kilpailtiin 4.5.2013 sekä Satakunnan että Varsinais-Suomen piirinmestaruuksista maastojuoksussa sarjoissa M/N, M/N 19 ja M/N 17. Kilpailuiden tulokset löytyvät kilpaiulukalenterista.

116
Johanna Matintalo ja Nelli Nordlund

117
Anniina Hakala

119
N17 sarjan voittaja Johanna Matintalo

120
N17 sarjan toinen Nelli Nordlund

121
N17 sarjan kolmas Anniina Hakala

122
N17 sarjan neljäs Jemina Salo

123
Stina Seitsonen

124
Amanda Virtanen

125
Marianne Viitamaa

126
M17 sarjan lähtö

127
M17 sarjan lähtö

128
M17 sarjan voittaja Pekka Antikainen ja kolmas Markus Vuorela

129
M17 sarjan toinen Otto Väärä

130
Valtteri Virtanen, Elmo Kekkonen, Niklas Lainto ja Matti Pelli

131
Tapio Tyynelä

132
Naisten sarjan voittaja Tiia Taipale

133
Naisten sarjan kolmas Ilona Välimäki

134
N19 sarjan voittaja Hanna Paasio

135
Naisten sarjan neljäs Paula Nurmi

Porissa kilpailtiin 4.5.2013 sekä Satakunnan että Varsinais-Suomen piirinmestaruuksista sarjoissa M/N17, M/N19 ja M/N. Kilpailuiden tulokset löytyvät tilastopjasta.

136
Linda Karvonen

137
M19 sarjan voittaja Vesa Linnamaa

138
M19 sarjan toinen Mikko Loukkaanhuhta

140
M19 sarjan kolmas Juho Marjaniemi

141
M19 sarjan neljäs Antti Seilonen

Kuvia 4.5.2013 käydyistä piirimaastoista

Porissa kilpailtiin 4.5.2013 Satakunnan maastomestaruuksista sarjoissa 9-15. Kisojen tulokset löytyvät tilastopajasta.

1
T9 sarjan lähtö

2
T9 sarjan lähtö

3
T9 sarjan voittaja Nina Välimäki

5
T9 sarjan toinen Jessica Junkkala

6
T9 sarjan kolmas Helmi Finska ja neljäs Linnea Fabig

7
T9 sarjan viides Aada Unonius

8
Jenny-Maria Jäniskangas ja Saini Puisto

9
Erika Ingves ja Susanna Ojaniitty

10
Hanna Seppälä

11
Emilia Helmi

12
P9 sarjan lähtö

13
P9 sarjan lähtö

14
P9 sarjan voittaja Niko Mikkola

15
P9 sarjan toinen Oskari Palomäki

16
P9 sarjan neljäs ja viides Henrik Lehtinen ja Jaakko Lakkamäki

17
P9 sarjan kuudes Niklas Hituri

18
Oskari Palomäki ja Arno Van Laethem

19
Max Lehtinen ja Rami Tuominen

20
T10 sarjan lähtö

21
T10 sarjan lähtö

22
T10 sarjan lähtö

23
T10 sarjan voittaja Vilma Pere

25
T10 sarjan toinen Anni Vallin ja kolmas Lilli Virtanen

26
T10 sarjan neljäs Liinu Karjala

27
T10 sarjan viides Peppi Matikka

28
Vera Karttunen

29
Ellen Häjänen

30
Sonja Peltomäki

31
P10 sarjan lähtö

32
P10 sarjan lähtö

33
P10 sarjan voittaja Ville Pääkkönen ja toinen Ilmari Välimäki

34
P10 sarjan kolmas Jan Laine

35
P10 sarjan neljäs Oskari Henttinen

37
Markus Mikkola

38
Arttu Kulmala

41
T11 sarjan lähtö

42
T11 sarjan lähtö

43
T11 sarjan lähtö

44
T11 sarjan voittaja Julia Junkkala

45
T11 sarjan kolmas Petra Jalo ja neljäs Lisa-Sofia Fabig

46
T11 sarjan viides Pilvi Jalo

47
Nora Riitaoja ja Lotta-Maria Maine

48
Viivi Vaitinniemi

49
Sirke Seitsonen, Nelli-Rosa Korpua ja Saana Boelius

50
Pinja Nuto

51
Milla Pääkkönen ja Siiri Tuominen

52
P11 sarjan lähtö

53
P11 sarjan lähtö

54
P11 sarjan voittaja Joonas Lakkamäki

55
P11 sarjan toinen Niklas Erkintalo

56
P11 sarjan kolmas Aleksi Joensuu

57
P11 sarjan neljäs Cristian Harjanne

58
Hermanni Kaipiainen

59
Samuli Kuusinen

60
Miro Lehtinen, Ilari Kansanaho ja Topias Tammisto

61
Ossi Rantahalvari ja Samuli Kero

62
Henri Hirvinen

63
Kim Välimäki

64
T12 sarjan lähtö

65
T12 sarjan lähtö

66
T12 sarjan voittaja Karoliina Iso-Ropo

67
T12 sarjan toinen Kaisa Linnikko

68
T12 sarjan kolmas Pepita Mäki-Soini

69
T12 sarjan kolmas Kiia Jullenmaa

70
T12 sarjan kuudes Alisa Heino

71
Vilma Lindroos ja Fanni Lindvall

72
Pritne Lember

73
Salla Myllymäki

74
Alexandra Salahub ja Josefina Nieminen

75
P12 sarjan lähtö

76
P12 sarjan lähtö

77
P12 sarjan voittaja Pyry Willman

78
P12 sarjan toinen Ville Seppä

79
P12 sarjan kolmas Jeremy Rouvali

80
P12 sarjan neljäs Joona Mäntylä

81
P12 sarjan viides Julle Virtanen

82
P12 sarjan kuudes Aapo Karvinen

83
T13 sarjan lähtö

84
T13 sarjan lähtö

85
T13 sarjan voittaja Adeliina Herrala

86
T13 sarjan toinen Heidi Färm

87
T13 sarjan kolmas Nelli Rakkolainen ja neljäs Julie Kurumaa

88
T13 sarjan viides Alina Lindström

89
Sanni Kero

90
Eleonora Korpua ja Jenni Toivola

91
P13 sarjan Lähtö

92
P13 sarjan lähtö

93
P13 sarjan voittaja Joonatan Junkkala

94
P13 sarjan toinen Hermanni Haaparanta

95
P13 sarjan kolmas Jussi Jussila

96
P13 sarjan neljäs Lenna Honkasalo

97
P13 sarjan viides Samuel Takala

98
T14 ja 15 lähtö

99
T14 sarjan toinen Jasmiina Rantala ja voittaja Matilda Vehmasto

100
T15 sarjan toinen Riina Tainio

101
Eveliina Poukka, Jenni Walli ja Taija Lankinen

102
Essi Hyle

103
Elli Uusitalo, Alina Hanhiniemi ja Milla Myllymäki

104
T14 sarjan voittaja Matilda Vehmasto

106
T14 sasrjan toinen Jasmiina Rantala

107
T15 sarjan voittaja Roosa Niemi

108
T15 sarjan toinen Riina Vainio

109
T15 sarjan kolmas Taija Lankinen

110
T14 sarjan neljäs Veera Pajunen

111
P14 ja 15 sarjan lähtö

112
P14 ja 15 sarjan lähtö

113
Aleksi Inkinen, Tuomas Seppälä ja Roope Hyvärinen

114
Onni Rantahalvari, Elias Karvanen, Leo Rantahalvari ja Roope Hyvärinen

115
Tuomas Seppälä