Kaikki kirjoittajan admin artikkelit

Tuomarikoulutuksia Porissa maaliskuussa

Maaliskuussa järjestetään Porissa sekä yleisurheilun tuomarikurssi että lajinjohtajakoulutus.

Lajinjohtaja (3-taso):
Lauantaina 21.3.2015 kello 10-14, Urheilutalo, kokoustila1
Kurssilla käydään läpi yleisurheilun sääntöjä ja eri lajien käytännön järjestämistä. Sääntöjä pohditaan lajinjohtajan näkökulmasta eli oletuksena on, että kansainväliset säännöt osataan kurssille saavuttaessa ja osallistujalla on kokemusta toimitsijan roolissa työskentelystä. Kolmostasolla valmentaudutaan ryhmän esimiehen rooliin ja omaksutaan sääntöjen puolelta vielä nekin osat, jotka tulevat vastaan rutiinista poikkeavien tilanteiden hoitamisessa.

Tuomarikurssi (2-taso):
Lauantaina 28.3.2015 kello 10-14, Poliisitalon auditorio
Kurssilla käydään läpi yleisurheilun kaikki tärkeimmät säännöt ja totutaan samalla käyttämään oikein kansainvälistä sääntökirjaa sekä löytämään tarvittavat asiat sieltä nopeasti. 2-tason koulutuksen saanut henkilö on tuomari ja voi toimia lajinjohtajana seura- ja piiritasolla. Kurssille osallistakseen ei ole tarvetta suorittaa 1-tason kurssia eli riittää, että on jonkin verran kokemusta toimitsijatehtävistä seuratasolla.

Ilmoittautumiset: seija.uusiniemi-heino@netti.fi

Karhuhallin kausikortit

Karhuhalliin on kaudelle 2014-2015 varattu vuoroja yleisurheiloille. Satakunnan Yleisurheilu myy Porin ulkopuolisten seurojen urheilijoille kausikortteja karhuhalliin. Kausikortin hinta on 50 euroa ja se oikeuttaa harjoittelemaan niin sanotuilla porilaisille seuroille vaatuilla vuoroilla, joita kaudella ovat lähtökohtaisesti seuraavat ajankohdat:
Ma kello 17.00-19.00
Ti kello 17.00-19.30
ke kello 17.00-19.00
To kello 17.00-19.30
Pe kello 17.00-19.00
La kello 9.00-10.30
Su kello 18.00-19.30

Mahdolliset vuorojen peruutusket voi tarkistaa osoitteesta http://vavtilavaraus.pori.fi/.

Kausikortit voi tilata lähettämällä urheilijoiden nimet osoitteeseen seija.uusiniemi-heino(a)netti.fi. Piiri laskuttaa kortit urheilijoiden seuroilta. Fyysisiä kortteja ei ole enään käytössä eli piiri pitää yllä nimilistaan kausikortin hankkineista urheilijoista ja tarkkailee, että vuorolla harjoittelevat vain kortin hankkineet urheilijat.

Tuomarikoulutus Porissa 25.10.

Porin poliisitalolla järjestetään tuomarikoulutus (taso II) 25.10.2014 kello 10.00-14.00. Koulutus on niin sanottu tason II koulutus, joka ei vaadi aiempaa tuomarikoulutusta eli jonkinlainen toimiminen toimitsijana riittää. Koulutuksessa käydään läpi yleisurheilun kansainväliset säännöt ja osallistuja saa myös koulutusmateriaalina olevan kirjan Yleisurheilun kansainväliset säännöt 2014-2015 omakseen. Kurssin käytyään osallistuja voi toimia erilaisissa yleisurheilun tuomaritehtävissä ja tarvittaessa myös lajinjohtajana.

Kurssin hinta on 30 euroa/osallistuja.

Ilmoittautumiset osoitteeseen seija.uusiniemi-heino(a)netti.fi.

Taustaa sääntötarkennuksesta Spotox Openissa

Syksyllä 2013 Satakunnan Yleisurheilun hallitus teki päätöksen, että kesällä 2014 satakuntalaisia yleisurheilijoita yritettäisiin motivoida osallistumaan piirin alueella järjestettäviin kisoihin jakamalla jonkin yhteistyökumppanin lahjakortteja. Alkuvuodesta 2014 saatiin aikaiseksi Spotox Oy:n kanssa sopimus, joka mahdollisti, että Satakunnan Yleisurheilu pystyy jakamaan 3000 euron arvosta lahjakortteja kisasarjan urheilijoille.

Kisasarjan sääntöjä luodessa oli selkeät tavoitteet, joihin kisasarjalla pyritään. Kisasarjalla haluttiin kannustaa parhaat satakuntalaiset aikuisurheilijat mukaan aikuisten pm-kisoihin ja 14-17-vuotiaat nuoret 17-sarjan pm-kiosihin. Toisaalta haluttiin tukea avoimia aluekisoja, kansallisia ja nuorisokansallisia järjestäviä seuroja ohjaamalla satakuntalaiset urheilijat näihin seurojen järjestämiin kisoihin. Kaiken taustalla oli ajatus, että eri lajit ja lajiryhmät olisivat tasapuolisessa asemassa sekä 14-17-vuotiaiden että aikuisten sarjassa.

Keväällä julkaistiin alustavat säännöt sähköisessä tiedotteessa ja samat säännöt piirin nettisivuilla. Myöhemmin keväällä julkaistiin kertoimet, joilla heittäjien kevyemmillä välineillä saamat pisteet laskettiin tilastollisesti muiden lajien tasolle. Elokuun lopulla nousi esiin kysymys, olisiko mahdollista, että 14-17-vuotiaat tekisivät oman pm-kisohin liittyvän pistesuorituksensa aikuisten pm-kisoissa 17-vuotiaiden pm-kisojen sijaan. Tuossa vaiheessa huomattiin, että keväällä kirjoitetut säännöt olisivat sallineet tuollaisen ratksaisun, joten sääntöihin tehtiin tarkennus, että 14-17-vuotiaiden pm-kisalla tarkoitetaan 17-vuotiaiden pm-kisaa. Myös piirin hallituksen kokouksessa tuo sääntötarkennus erikseen hyväksyttiin, koska sääntötarkennus oli kisasarjan alkuperäisen tarkoituksen mukainen. Esimerkiksi heittäjien ei ole mahdollista tehdä lajisuoritustaan aikuisten pm-kiosissa, joten lajiryhmät olisivat olleet epätasa-arvoisessa asemassa, jos aikuisten pm-kisa olisi hyväksytty pm-kisaksi 14-17-vuotiaille. Toki monen muun lajin urheilijalle aikuisten pm-kisat ovat hyviä tapahtumia ja heidät mielellään nähdään mukana myös aikuisten pm-kisoissa.

Myös toisen piirin alueella suoritetun kilpailun määritelmästä on tullut kysymyksiä. Alkuperäisenä ajatuksena oli, että toinen kisa ei olisi mikään pm-kisa eli toinen kisa olisi käytännössä avoin aluekisa, kansallinen tai nuorisokansallinen. Erikseen oli keskustelua Vattenfall seuracupista, joka lopulta tuli hyväksyttyä toiseksi kisaksi, koska kyseessä oli varsinaisten pm-kisojen ulkopuolinen tapahtuma, jossa oli kuitenkin lajit sarjoille 14-17 ja kisa oli avoin kaikille satakuntalaisille seuroille. Esimerkiksi piirihuipentuma on pm-kisoihin kuuluva tapahtuma, johon eivät 16-17-vuotiaat voi normaalisti osallistua, joten sen hyväksymistä toiseksi kilpailuksi ei ole ollut edes keskusteluissa missään vaiheessa.

Satakunnan Yleisurheilu pahoittelee epäselvistä säännöistä aiheutunutta harmia. Jotta piiri saisi käsityksen kuinka moni urheilija kokee tulleensa väärin kohdelluksi tehdyn sääntötarkennuksen johdosta, olisi toivottavaa, että kyseiset urheilijat tai heidän edustajansa ottaisivat piirin yhteyttä asiasta. Asiasta voi lähettää sähköpostia osoitteeseen toimisto(a)satakunnanyleisurheilu.fi.

Satakunnan Yleisurheilun hallitus

Vattenfall-seuracupin pisteet

Sastamalassa käydyssä toisessa Vattenfall-seuracupin osakilpailussa eniten pisteitä keräsi Noormarkun Nopsa ja toiseksi eniten Kankaanpään Seudun Leisku. Myös molempien osakilpailuiden yhteispisteissä Nopsa ja Leisku valtasivat kaksi ensimmäistä sijaa. Molempien osakilpailuiden yhteispisteissä kolmanneksi nousi Säkylän Urheilijat keräämällä molemmista osakilpailuista tasaisen hyvin pisteitä. Kahden osakilpailun yhteispisteet:
Noormarkun Nopsa 26331
Kankaanpään Seudun Leisku 22570
Säkylän Urheilijat 21194
Porin Yleisurheilu 20844
Vammalan seudun Voima 20582
Lauttakylän Luja 20535
Nakkilan Vire 6259
Ulvila Sport Team 5983
Parkanon Urheilijat 4161
Kokemäen Kova-Väki Yleisurheilu 1562
Porin Tarmo 700

Seuraavassa kokonaisuudessaan Sastamalassa kerätyt pisteet:
Noormarkun Nopsa 13239
Kankaanpään Seudun Leisku 11314
Vammalan seudun Voima 10719
Säkylän Urheilijat 10077
Porin Yleisurheilu 9187
Lauttakylän Luja 9057
Nakkilan Vire 4185
Ulvila Sport Team 2287
Parkanon Urheilijat 1941
Kokemäen Kova-Väki Yleisurheilu 1218
Porin Tarmo 700

Lauantaina huipentumasssa kerätyt pisteet

Seuraavassa taulukossa on listattuna seurojen saavuttamat sijoitukset lauantain osalta ja niistä kertyneet pisteet LähiTapiola nuorisocupiin.

Seura1. sijat2. sijat3. sijat4. sijat5. sijat6. sijatmuut sijoituksetSijoitus-pisteetOsanotto-pisteetyhteensä
Noormarkun Nopsa141055261519357250
Kankaanpään seudun Leisku121167331019352245
Vammalan seudun Voima612135522018163244
Porin Yleisurheilu9954711115546201
Lauttakylän Luja1232861414436180
Säkylän Urheilijat934532611732149
Kokemäen Kova-Väki954135411831149
Ulvila Sport Team361011379931130
Parkanon Urheilijat342129562177
Kiukaisten Kisailijat15138361854
Porin Tarmo2122214381452
Nakkilan Vire111227181432
Merikarvian Into1112217724
Vampulan Urheilijat111117421
Eurajoen Veikot21115419
Lavian Kisa111213518
Hinnerjoen Yritys1415
Harjavallan TU5055
Punkalaitumen Kunto1314
Euran Raiku2224
Harjavallan Jymy1011